Čo sa vlastne vyriešilo v Minsku? Bude mier?

Autor: Tomáš Drietomský | 14.2.2015 o 13:45 | (upravené 14.2.2015 o 17:32) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  453x

Ako všetci určite viete, v stredu sa konal summit tzv. normandskej štvorky, v ktorej je zastupený François Hollande, Angela Merkelová, Petro Porošenko a Vladimír Putin. Zúčastnila sa aj tzv. kontaktná skupina,v ktorú zastúpili proruskí separatisti a OBSE, t.j. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Je zaujímavé, že nemecko-francúzski predstavitelia konajú v mene celej EÚ a rozhodujú o našom osude. Ktovie, aká dohoda by vznikla, keby sa summitu zúčastní aj americký prezident Barack Obama. Merekelová a Hollande sa snažia vyriešiť "Ukrajinskú krízu" mierovou cestou, veď predsa nikto z nás nechce vojnu svetových rozmerov. Vysvetlím. Ak by začala ruská agresia na východe Ukrajiny stupňovať a boli by dokázané ruské intervencie, dodávky zbraní a pod. pre vojnovú oblasť, najpravdepodobnejšie by to znamenalo vyhlásenie vojny zo strany NATO. Nikto ani len netuší, akú hru s nami Putin hrá. 

Čo obsahuje Minská dohoda? 

  • Prímerie na východe Ukrajiny začne platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času
  • Stiahnutie ťažkého delostrelectva a vytvorenie bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov
  • Putin a Porošenko sa dohodli,  že situáciu v meste Debaľceve vyhodnotia vojenskí experti
  • Zabezpečiť účinné monitorovanie a overovanie režimu prímeria a stiahnutia ťažkých zbraní zo strany OBSE od prvého dňa odsunu s využitím všetkých potrebných technických prostriedkov vrátane satelitov, bezpilotných lietadiel, radarových systémov 
  • Prvý deň po prímerí začať dialóg o uskutočnení komunálnych volieb
  • Zabezpečiť amnestiu pre uväznených rebelov 
  • Zabezpečiť hospodársku a humanitárnu pomoc tým, ktorí ju potrebujú 
  • Obnovenie sociálno-ekonomických vzťahov
  • Obnovenie kontroly štátnej hranice zo strany Ukrajiny
  • Uskutočnenie ústavnej reformy a nadobudnutie účinnosti novej ústavy

Tak, čo na to hovoríte? Podľa mňa to znie celkom fajn. Ako sa vyjadril britský premiér Cameron, sankcie voči Rusku pretrvajú až kým Rusko nezmení svoje správanie. 

Pripomína mi to časy 2. svetovej vojny. Hitler získal pre Nemecko územia (Alsasko-Lotrínsko), ktoré mu boli odobrané na základe Versaillskej zmluvy ako reparácie za 1. svetovú vojnu. Na základe Mníchovskej dohody sme my, Československo Nemcom ustúpili Sudety, pretože obyvateľstvo tvorilo vyše 50% Nemcov (To bolo ešte pred vojnou). Samozrejme, že ani vtedy žiadne štáty nechceli vojnu, tak Hitlera nechali robiť si, čo chce. Nazývame to ústupková politika alebo politika apeacementu. Anglicko a Francúzsko nás nechali napospas nacistom aj napriek paktu Malá Dohoda. 

Nedeje sa teraz niečo podobné? Začalo to obsadením Krymu. Putin sa bil do pŕs, že tam žije väčšina ruských obyvateľov a tým pádom by mal Krym patriť Rusku.[ Malé historické okienko : Nikita Chruščov v roku 1954 daroval toto územie Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike]. Ostatné štáty sa opäť len prizerali. Áno, uvrhli naň ekonomické sankcie, ktoré Rusku a jeho ekonomike kvalitne navarili. Ale Krym je stále Ruský a ako vidíme, robia ďalšie nepokoje na východe Ukrajiny, konkrétne Doneckej a Luhanskej oblasti. Zásobuje separatistov zbraňami, ktorí stále urputne bojujú proti Ukrajinskej armáde. Krv na rukách majú Rusi.

Môj názor je, že Minská dohoda bude čoskoro porušená. Potom Merkelovej s Hollandeom zostanú len dve možnosti : Ďalej sa prizerať alebo riadne pritvrdiť. Čisto teoreticky, po Minskej Dohode Putin vyšiel ako víťaz. V podstate sa stalo to, že Donecká a Luhánska oblasť bude spadať pod vplyv Ruska, a Ukrajina bude proeurópska, nemôžem si odpustiť tú podobu zo Železnou oponou. Každopádne je to krok napred, ktorý už bol potrebný a bude ich potrebných ešte veľmi veľa, ale politici by nemali zabúdať, že spoliehať sa na liečivé účinky času je až príliš neisté. Peace :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?