Drahá, všetkými milovaná Európska únia!

Autor: Tomáš Drietomský | 2.12.2014 o 1:36 | (upravené 14.2.2015 o 17:28) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  240x

 

Poďme si najprv povedať niečo o histórii. 

Slovensko sa spolu s ďalšími deviatimi štátmi v roku 2004 pripojili k Európskej Únii. Pre zaujímavosť to boli: Česko, Estónsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko. Každý z týchto štátov musel splniť určité podmienky pre prijatie. Zároveň štáty dúfali, že sa ich ekonomika, HDP, životná úroveň povznesú. Aká je realita? 

Európska únia je inštitúcia, ktorá spája európske štáty v rôznych ekonomických a hospodárskych odvetviach. Jej hlavným cieľom je výrazne posilniť  európsky hospodársky rast.

Lisabonská stratégia (2000) mala byť pokrokovou stratégiou, ktorá by z EÚ za 10 rokovvybudovala "najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu znalostnú ekonomiku na svete, schopnú udržateľného hospodárskeho rastu s viac a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou." 

Rok 2010 prešiel. Aká je situácia? Podľa wiki si EÚ vedie nasledovne :

HDP (nominálny)
 - celkom
 - na obyvateľa

1. miesto na svete
16 574 miliárd €
23 400 €

Ale HDP v konečnom dôsledku nič neznamená. Rok čo rok sa HDP EÚ znižuje. Veľa podmienok z Lisabonskej stratégie neboli dodržané. Môžete si o nich prečítať tu : 

https://www.vedatechnika.sk/SK/VEDAATECHNIKAVSR/Stranky/LisabonskastrategiaaSlovensko.aspx

EÚ je zaujímavá téma. Ľudia majú najrôznejšie názory. Ja podporujem myšlienku združenej Európy. Realizácia v praxi je ale úplne iný šálok kávy. Môj názor je, že Slovensko nie je brané ako plnohodnotná krajina, ktorú ostatné štáty berú vážne a jej názor rešpektujú. Áno, je pravda, že naši poslanci rovnako ako ostatné krajiny majú minútu príhovoru, ktorý podľa mňa aj tak nič neznamená.

Pamätám si, že keď som bol malý, Trnava bola plná maloobchodov, kde sme si kupovali lízatka a sladkosti. Bolo ich veľmi veľa. A zrazu prišli giganti ako Tesco, Kaufland, Lidl. Samozrejme sa to stalo po vstupe do EÚ. Malopodnikatelia a maloobchodníci boli gigantmi vyhnaní nízkymi cenami a ponukou sortimentu. Radšej si kúpim čokoládu rovnakej značky za 1€ ako za 1.50€. To je logické. Ale teraz je to horšie. Uvedomili ste si niekedy, že prečo napr v Bille v Rakúsku a v Bratislave zelenina a mäso chutí úplne inak? Je to kvôli tomu, že k nám sú tieto produkty dovážané z Poľska. Lacné a nekvalitné. Určite si spomínate na aféry s konským mäsom...Mám pocit, že jediné čo je skutočne slovenské, je pošta. Mobilní operátori (Deutch telekom), pivovary (Corgoň patrí pod Heineken), banky, médiá (J&T nakupujú o100šesť), fabriky (automobilky KIA,VW...alebo aj fabriky ako Samsung a pod. kde ľudia doslova otročia za min. mzdu). To sa všetko stalo až po vstupe do EÚ. Áno, nezamestnanosť sa zlepšila, ale za akú cenu. Všetko je cudzie, zahraničné. A k tým produktom, Slovák si radšej kúpi 1kg poľského mäsa za 4€ než 1kg slovenského mäsa za 6€. Bohužiaľ, taká je doba a situácia a to je jedno z najväčších negatív vstupu SR do EÚ.

Pred pár týždňami sme mali na našom gymnáziu prednášku od Moniky Flašíkovej-Beňovej. Jej prednáška nemala medzi žiakmi pozitívne ohlasy. Monika je šarmantná a na prvý pohľad sympatická dáma, ale nepáčila sa mi jej prezentácia. Hovorila vo veľmi negatívnom spektre, nedovolím si citovať, ale bolo to niečo takéto: "Slováci vedia len závidieť. Vôbec sa nezaujímajú o to, čo je to Európsky parlament alebo ako EÚ funguje. Ich zaujíma len koľko zarábame. Jediná vec čo vedia je, aký mam plat. Zarábam 6200 euro v čistom. Áno je to tak..." Priznám sa, že sa do EÚ úplne nevyznám, ale viem čo ako funguje. O plate europoslacov som nevedel a vďaka tejto prednáške sme sa to všetci dozvedeli. Super, pani Monika. Verím, že som urobil dobre, keď som za Smer-SD v eurovoľbách nehlasoval. Pani Monika pridávala EÚ veľký dôraz a rešpekt. Na mňa to pôsobilo akoby bol vstup SR do EÚ tou najlepšou vecou, čo sme kedy mohli spraviť. Alebo je to tak, že vstup do EP bol najlepšou vecou akú mohla ona spraviť. To boli moje pocity po prednáške.

Na záver by som zhrnul, čo som chcel týmto článkom povedať. Bolo to na podnet prednášky europoslankyne Flašíkovej - Beňovej a neskôr aj bývalej poslankyne Kataríny Neveďalovej, ktorá narozdiel od Flašíkovej - Beňovej pôsobila veľmi sympaticky. Chcel som stručne opísať, čo je to vlastne EÚ a aké sú jej ciele a zmysel. Môj názor je teda na EÚ pozitívny, ale chcelo by to určite zmeny hlavne na problémy, ktoré som vyššie uviedol. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?