Zabudnutý génius

Autor: Tomáš Drietomský | 1.6.2014 o 0:29 | (upravené 14.2.2015 o 17:35) Karma článku: 9,01 | Prečítané:  651x

 

Určite každý z vás tohto pána pozná. Ak náhodou nie, tak v stručnosti sa vyjadrím ja (ušetrím vám čas, ktorý by ste vynaložili cestou na wiki). Jeho meno je Nikola Tesla, je srbského pôvodu, narodený 10.7 '1856 v meste Smilijan (dnešné Chorvátsko). Má na svedomí mnoho vynálezov, ktoré využíva celý svet dodnes. Bol (pre mňa aj je) vysoko rešpektovaným elektrotechnickým inžinierom a zároveň aj fyzikom a vynálezcom nie len v USA, ale po celom svete. Venoval sa hlavne výskumu elektriny,jej efektívneho využitia a pod.Tiež prispel k mnohým iným odvetviam, napríklad robotika, balistika.

Tento článok ale nemajú byť informácie opísané a zostručnené z wikipedie, ak to zatiaľ náhodou tak vyzerá (asi určite).

Tesla má na konte naozaj veľmi veľa významných vynálezov. Striedavý prúd (využívaný dodnes úplne všade).

Zaujímavé je, ako je to so žiarovkou. Všetci sme sa v škole učili, že žiarovku vynašiel Thomas A. Edison. Áno, vpodstate to je pravda. Ale toto tvrdenie je nekompletné. Edison vynašiel žiarovku , ktorá fungovala na jednosmerný prúd a svietila na báze uhlíkového vlákna - tieto žiarovky boli vo väčšine domácností až kým neprišlo niečo omnoho výhodnejšie,šetrnejšie a kvalitnejšie. Po príchode Teslovho modelu bola žiarovka lepšia a úspornejšia - boli vakuované, bez vlákna (na rozdiel od Edisonovho uhlíkového vlákna) a fungovali na princípe striedavého prúdu. Často som svedkom diskusií na sociálnych sieťach, kde sa ľudia hádajú,že ako to vlastne bolo. Je jednoduché pátrať po overených a pravdivých informáciách, ale žiaľ, ako pre koho. Na týchto soc. sieťach sa často vyjadrujú takí, ktorí si len prečítali nejaký náhodný koment alebo niečo podobné a idú tam ostatných poúčať.

Každopádne, môj postreh smeruje inam. Prečo sa o tejto významnej osobnosti v školách neučí na dejepise? Prečo bolo jeho meno až do nedávna kontrovezným? Prečo je systém postavený tak, že si pri slove žiarovka predstavíme Edisona a nie Teslu? Edisonove vynálezy zostali prachom zapadnuté,zatiaľ čo Teslove používame dodnes. Pouvažujte ,prečo prečo prečo je to práve takto?

Po jeho smrti (7.1 '1943, New York) boli jeho dokumenty prevzané americkou FBI,ktorá ich "vydala" Teslovmu synovcovi až v roku 1952. Tesla bol už vtedy neuveriteľným prínosom pre celý svet, žiaľ, chamtivosť (investorov, majiteľom elektrární a pod.) nemá obdoby a tak je to aj dnes napríklad s ropou (tejto téme sa plánujem zamerať nabudúce).

Dovolím si na záver citovať niektoré z jeho výrokov :

"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné  ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."

"Veda je len perverzitou pokiaľ jej najvyšším cieľom nie je lepšie ľudstvo."

"Môžem planétu Zem výchýliť z jej obežnej dráhy, ale neurobím to."

Tretí výrok ma zaujal najviac. Sila vedomostí Nikola Teslu presahovali vedomosti drvivej väčšiny planéty nie len počas jeho života, ale aj dávno po jeho smrti. Dokázal zostaviť vynálezy, ktorých systém fungovania nechápe veľa z nás dodnes (a to si to môžme prečítať na nete, ha-ha , v roku 1930 ťažko). 

Rozhodol som sa napísať tento z prostého dôvodu: mnohí ľudia o Teslovi netušia ,pritom mu patria zásluhy, uznanie ,rešpekt a vďaka celého sveta.

[ Tých, ktorých zaujímajú Teslove vynálezy, určite si vygooglite, nemá zmysel aby som to sem všetko prepisoval ]

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?